Po dvaceti letech v podnikání mám pocit, jako bych byla znova v první třídě
12.07.2010, autor: Hana Kejhová
Lenka Papadakisová (43 let) je majitelkou vzdělávací a poradenské firmy Expertis od roku 1996. Věnuje se jak vedení společnosti, tak i koučování manažerů. Na její firmu jsem narazila vždy, když se na vzdělávacím trhu objevila nevšední novinka. Třeba koučování podle mozku - Results Coaching Systems nebo vedení virtuálních týmů na internetu, práce s manažery 50+, projekt Třetí kariera, diskusní fóra Cursus věnované interkulturním rozdílům. Nedávno to byl třeba celý systém prosperity v podnikání s názvem Dynamika bohatství pro podnikatele. Jeho smyslem je, aby zájemci rozvinuli svůj přirozený talent a s větší lehkostí dosáhli toho, co si přejí.
„Původně jsem Expertis budovala jako „střechu“, pod kterou se stále přidávaly nové věci pro rozvoj manažerů a jejich týmů, vznikaly produktové jednotky. Minulý rok jsem došla do fáze, kdy jsem tuto střechu začala záměrně zmenšovat. Chci, abychom velmi dobře a jasně koncentrovali naši pozornost. Chci, abychom do byznysu přinášeli esenciální principy, když ale chcete dělat toto, musíte najít ty nejkvalitnější lidi. A to ty, kteří mají za sebou úspěšnou manažerskou praxi a žijí tím, co předávají. Navíc v určitém momentu svého života zjistili, že potřebují víc než jen výkony, tedy dávat byznysu smysl. V té chvíli se začne vše měnit. Nový záměr mění je samé, jejich komunikaci, pozornost, rozhodování, celý jejich tým, mění se kultura společnosti,“ říká Papadakisová. „Učit a provádět osobní i firemní změnou leadry a manažery by neměl někdo, kdo jen recituje, jak se to má dělat, ale ten, kdo to má zažité a je sám příkladem pro ostatní.“
Vloni většině vzdělávacích firem klesly tržby minimálně o třicet procent, protože firmy kvůli krizi šetřily všude tam, kde to nebylo zbytné pro jejich podnikání. Bylo tomu tak i v případě Expertisu, ale má to i širší pozadí. „Na konci roku 2008 jsme dosáhli nejvyšší obrat, to byl velký úspěch dlouhodobé práce celého týmu, přesto jsem já i moji kolegové nebyli úplně spokojení,“ vysvětluje Papadakisová. Vnímala, že kdyby šedesát procent kurzů nedělali, nic by se nestalo. Příčina? Zejména v korporátních firmách, na nichž jsme byli orientovaní, zaměstnanci kurzy dostávali spíše jako benefity, dostavili se na ně a často nevěděli proč, neuměli definovat vlastní potřeby, absolvovali kde co. „A z takové práce není uspokojení. V roce 2009 se to jasně ukázalo. Stahovaly se přesně ty programy, které nepřinášejí žádnou hodnotu. Jednoznačně se ukázalo, že to, co nepřináší hodnotu, musí z nabídky pryč. A to je nynější obraz obrody celého vzdělávacího byznysu,“ prozrazuje Papadakisová. Co to nyní zkresluje, jsou projekty vzdělávání s podporou ESF realizované do roku 2011, podávané před rokem a více, tedy psané na „staré podmínky“a nízká schopnost změnit tento záměr na nový.
Zaujmout manažery, kteří za sebou mají desítky tréninků a kurzů, není jednoduché. Papadakisová zve jako lektory seminářů kromě lidí s manažerskou praxí také lidi, kteří nejsou z byzysu, ale mají k němu co říci. Vnímají souvislosti a otvírají oči v nových paradigmatech. Například Ota Chochola, architekt, který se věnuje fueng shui a tai chi. Nebo šamanka a koučka Sandra Epstein z Brazílie, která pracuje pohybem a vyjadřuje emoce skrze tělo a tanec. „Jde o to, aby lektoři uměli mobilizovat druhé, měli vnitřní vitalitu. Přicházejí lidé, kteří jdou do antropologicko-astrologických oborů, do umění, šamanismu… Zajímá mě vnitřní dynamika člověka, jeho bytí. I já mám své mistry, se kterými pracuji, u nichž si procházím svým vlastním osobním výcvikem,“ vysvětluje Papadakisová.
O to více překvapí, že tato spontánní žena studovala automatizační a výpočetní techniku. „Moje cesta je intuitivní. Bavilo mě všechno, co nějak souviselo s kulturou, filmem, divadlem a uměním. Vstoupila jsem do Sekce mladé hudby, Jazzové sekce,“ vzpomíná. Přitahovaly ji nové myšlenky, které se do tehdejšího Československa dostávaly spíše alternativně. „Kariéru jsem začala ve výpočetním centru. Po třech měsících jsem cítila, že to není ono,“ říká. Vzala si k ruce Telefonní seznam firem a zaškrtávala si pozice, které jí oslovily. Točily se kolem kultury. Svoje místo si našla v oblasti vzdělávání v kulturním domě hlavního města Prahy. Připravovala kurzy výpočetní techniky, pro účetní, sekretářky, ale i pro přestárlé lidi, organizovala divadelní a filmové projekty.
Brzy po revoluci se Papadakisová vrhla se 3 kamarádkami na podnikání v tom, co uměly, ve vzdělávání dospělých. Prošla si podnikatelskou klasikou – nadšení, těžkosti na začátku, růst, rozchod lidí s různým pohledem na byznys. Lidé tehdy žádali kurzy, které se týkaly nové legislativy, ale také i obchodu a práce s klienty, ale i toho, jak dělat reklamu, PR.
Po pěti letech zakládá druhou firmu Expertis s posláním rozvíjet manažery, jejich znalosti a dovednosti ve strategickém řízení a vedení lidí.
Papadakisová si v oblasti vzdělávání osahala všechny standardní kurzy na trhu. Vstřebala řemeslo, a nyní tuto pevnou základnu s klidnou myslí opouští. Situace v minulém roce pomohla jejímu profesnímu vývoji a směřování byznysu. Provokuje spolupracovníky. Důsledně se jich ptá, jakou hodnotu přinášíme klientům, protože manažeři se ocitli v úplně nových podmínkách. Společnost a firmy potřebují změnu. Šéfové i týmy přemýšlejí, co dál, do čeho investují energii a peníze. Firmy obracejí každou korunu. „I v Expertisu kurzy stagnovaly, obraty v minulém roce klesly na 60%, asi na 23 milionů. V letošním roce začali klienti hledat na trhu něco, co by jim přineslo užitek,“ vysvětluje Papadakisová. Záměrně snížila tempo práce a „ztrácela“ čas uvažováním o strategii. „Vyhlásila jsem, že již nebudeme primárně dělat běžná školení soft skills, jen sekundárně, tam kde to skutečně má smysl - komunikaci, prezentační dovednosti, time management. Nebudeme soutěžit v nesmyslně nastavených projektech ESF.“ Nastavuje ve firmě nový byznys model, odměňování za produkt, nikoliv za činnost. „Když jsem se pouštěla do nové stategie firmy, myslela jsem si, že její implementace půjde rychleji,“ říká Papadakisová. „Ale nešlo. Potřebovala jsem čas. Uvědomila jsem si, že když chci začít dělat něco nového, musím tomu nejdříve vytvořit místo. Něco končí, aby něco nového mohlo začít. Loňský rok vnímám jako těhotenství a teď po půl roce je to jako s „miminkem“, které se nějak projevuje a je u toho i hodně zábavy,“ hodnotí Papadakisová. Začíná novou kapitolu podnikání s novými lidmi. „Po dvaceti letech v podnikání mám pocit, jako bych byla znova v první třídě,“ říká. „S radostí objevuji nové formy fungování – jak dělat byznys nově, jak jej postavit více síťově. Někdy jsem velmi překvapena sama sebou i druhými, našimi limity i schopností hledat řešení. Chci, aby hráči, kteří hrají hru zvanou byznys, přijali větší míru osobní i společenské odpovědnosti a přidali k tomu radost a lehkost bytí.“
Po dvaceti letech se Papadakisová vědomě posunuje k práci s leadry, jejich firmami, ke koučování, které do hloubky pracuje s osobností člověka. „ Zajímá mě práce s leadry, kteří ovlivňují ostatní“ Zatímco na západě je běžné, že si manažeři najímají speciálně zaměřeného kouče, třeba new age, fueng shui, kouče systemických konstelací, v Česku to „je stále nedůvěryhodné“. I přes toto riziko se rozhodla pro celostní přístup ke klientovi bez vytáček a alibismu, který by byl v Česku snáze stravitelný. „Nejdu ale do věcí, které jsou totálně ulítlé. To co přináším, mám na sobě zažité, Jsem jako most mezi tím, co teprve vzniká a zároveň se stává současností,“ vysvětluje. „Byznys je tvůrčí prostor, a dělat jej kvalitně a s radostí je obrovská výzva,“ dodává Papadakisová.
Zdroj: Hospodářské noviny