Ne zjednodušeně, ale jednoduše
20.07.2010, autor: Lenka Papadakisová
„To je příliš složité! To nepojmu! To nestihnu!“ Všímáte si, jak často tato slova používáme? Jak se cítíme přesyceni povinnostmi, nároky, informacemi? Hluboko v duši toužíme po méně komplikovaném životě, po jednoduchosti. A mě začalo zajímat, jak se k té kýžené jednoduchosti dostat a proč mi dříve jednoduchost zaváněla nedostatečností, když mě nyní tak láká. Jako by cesta k jednoduchosti vedla přes přeplněné křižovatky a divokými serpentýnami a že teď je ten správný čas sjet konečně do ztraceného údolí.
Dospěla jsem k tomu, že jednoduché věci běží na principu jednoduchosti a že nás tomuto principu – jedno-duchosti, jednotě s duchem - nejlépe učí příroda. A učit se jednoduchosti znamená hledat ji v sobě, hledat svou pozici v principu jednoty Já s okolím. Snažím se vidět svoje tělo, sebe sama jako přírodní systém, jako živý organismus.
Když pracuji se svým tělem, vnímám svou energii, svůj rytmus, slyším tvůrčí intuici, rozumím sama sobě. A to je jediný možný přístup k takovému hledání – přes vlastní prožitek a zkušenost. Hledání původních procesů v sobě, v přírodě, ve společnosti vede k hledání podstaty. Jen musíme mít na paměti, že přílišné zjednodušení vede k banalizaci. Ne zjednodušeně, ale jednoduše!
V businessu je to totéž. Vnímejme firmu jako živý organismus. Zjednodušme business, rozložme ho na základní dílky, odložme ty nemocné a z těch zdravých ho potom znovu složme. A to až tak, že nebudeme muset složitě sepisovat smlouvy, trávit mnoho času diskusemi, obhajobami, spory. Selský rozum, etika, důvěra a smysluplnost místo složitých právních, obchodních, ekonomických mechanismů. Pak budeme mít více času a prostoru na sebe sama a na ty podstatné věci.
„Jednoduchost“ je jeden s principů Moudrého businessu.
Zdroj: Expertis